top of page

Yllätyksiä ja lämpöä kauden päätöksessä

  • Writer: Klassiska Båtar
    Klassiska Båtar
  • 7.9.
  • 2 min käytetty lukemiseen

Päivitetty: 8.9.

Hieno purjehduskesä Loviisassa sai arvoisensa päätöksen lauantaina, kun järjestyksessään 25. Äyskäri-kisa purjehdittiin Loviisanlahdella. Klassisten Veneiden perinteiseen kauden päätöskisaan lähdettiin pilvisessä ja sumuisessa säässä, mutta maaliin päästiin aurinkoisissa ja lämpimissä kesän jälkeisissä tunnelmissa.


Peter Jönsas, Olli Vanne ja ruorissa norjalainen Kai Linde voitokkaassa Gertrudissa.
Peter Jönsas, Olli Vanne ja ruorissa norjalainen Kai Linde voitokkaassa Gertrudissa.

Äyskäri-purjehdukseen osallistui 19 venettä, joista viisi oli kölivenettä. Klassiset veneet ja Göteborgin ekat lähtivät Laivasillalta ja purjehtivat noin 5 meripeninkulman radan kiertäen Siksalan. Köliveneiden lähtö tapahtui Tullisillan eteläpuolelta ja noin 10 merimailin rata kiersi Svartholman ja päättyi maaliin Laivasillalla.


Melko kohtalainen itäkaakkoinen tuuli puhalsi noin 3-4 metriä sekunnissa, mutta Loviisanlahdella sen suunta ja voimakkuus ailahteli ja hetkittäin tuuli jopa tyyntyi, kuten Varvin salmessa.


Mikko Idlax purjehti La Niñan palkinnoille.
Mikko Idlax purjehti La Niñan palkinnoille.

Kauden päätöskisan kunniaksi nähtiin purjehduksessa iloisia yllätyksiä. Klassisten veneiden ensimmäisessä ryhmässä Gertrud purjehti vahvan suorituksen päätteeksi ensimmäiseen voittoonsa moneen vuoteen ja toisessa ryhmässä La Niña kipusi ensimmäisen kerran palkintopallille.


Gertrudin miehistö Olli Vanne ja Peter Jönsas oli kilpailuun saanut vahvistuksen loppuviikosta Kotkassa ja Loviisassa pidettyyn Pohjoismaiseen limisaumavenekonferenssiin osallistuneesta lofotenilaisesta Kai Lindesta ja purjehti maaliin viiden minuutin erolla toiseksi sijoittuneeseen Almiraan, jonka kipparoi Mikael Sjöblom. Kolmanneksi sijoittui Karl-Henrik Stålströmin ohjaama Tom.


Anni Kettusen, Petteri Ingraeuksen ja Jussi Nygrenin tyylinäyte Joosepissa.
Anni Kettusen, Petteri Ingraeuksen ja Jussi Nygrenin tyylinäyte Joosepissa.

Vasta seitsämännessä purjehduksessaan Mikko Idlax sijoittui La Niñallaan klassisten veneiden toisessa ryhmässä kolmanneksi, jääden kahdeksan minuuttia Pekka Taipaleesta, joka Eija Stenbergin kanssa purjehti La Jolla III:n tällä kertaa toiseksi. Ryhmän voittoon purjehtivat näyttävän tyyliin Magnus Johansson ja Vivi Johansson veneellään Viviron II.


Göteborgin ekojen voiton vei Minna Lahtinen, joka ohjasi Mimmin maaliin seitsemän minuuttia ennen Nataliaa, jonka kanssa Jan Holmberg kuitenkin sankan sumun takia myöhästyi lähdöstä 24 minuuttia.


– Olin jo saavuttamassa Minnaa, mutta Varvin salmen pläkässä hän pääsi karkuun, naurahti "Boe" Holmberg takaa-ajonsa jälkeen.


Bent Lindforsilla oli asiaa Amalia III:n mastoon maalintulon jälkeen.
Bent Lindforsilla oli asiaa Amalia III:n mastoon maalintulon jälkeen.

Köliveneiden kisaan osallistui viisi venettä, mikä on hyvä luku tähän aikaan vuodesta. Svartholman ympäri kierretyn radan suoritti nopeiten Eero Heinonen ja Pentti Louhio X 99 -veneellään Idefix. Toiseksi sijoittunut Conqubin 38 -vene Amalia III miehistönään Kristian Lindfors, Bent Lindfors, Christian Pesonen ja Veijo Laine jäivät lopputuloksissa kuitenkin vain 57 sekuntia. Kolmanneksi purjehti tänäkin vuonna Kai Mäkelä ja Jouni Joensuu tasaisella purjehduksella H-vene Bellamialla.


Äyskäri keräsi paljon yleisöä.
Äyskäri keräsi paljon yleisöä.

Kilpailuja seurasi runsaslukuinen yleisö Laivasillalla, Tullisillalla ja pakettijahti Österstjernanin kannella. Pohjoismaiseen limisaumavenekonferenssiin osallistuneet noin 50 vierasta olivat jo ennen lähtöjä tutustuneet Klassisten Veneiden toimintaan ja veneisiin, ihaillen seuran ympäristöä ja olosuhteita Laivasillalla.


Limisaumakonferenssin edustajia osallistui myös illalla palkintojenjakoon ja kauden lämminhenkiseen päätösjuhlaan Klassisten Veneiden pihalla Laivasillalla, yhdessä purjehtijoiden, Österstjernanin miehistön ja seuran jäsenten ja ystävien kanssa.



Kauden päätösjuhlan lämpöä seuran pihalla Laivasillalla. Kuva: Peter Kähärä.
Kauden päätösjuhlan lämpöä seuran pihalla Laivasillalla. Kuva: Peter Kähärä.

 
 
 

Kommentit


I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

bottom of page