top of page

Lukiolaiset astuivat klassisiin veneisiin

  • 13 tuntia sitten
  • 1 min käytetty lukemiseen

Kymmenkunta oppilasta Loviisan lukion navigointikurssilta suoritti käytännön purjehduksen Loviisanlahdella Klassisten Veneiden vieraina keskiviikkona. Tuuli ei suosinut tapahtumaa, mutta se ei näyttänyt haittaavan innostuneita ja toimeliaita lukiolaisia.


Arttu Abrahamsson ja Verneri Hansson neuvottelevat kippari Petteri Ingraeuksen (vas.) kanssa Ruthin riggauksesta.
Arttu Abrahamsson ja Verneri Hansson neuvottelevat kippari Petteri Ingraeuksen (vas.) kanssa Ruthin riggauksesta.

Loviisan lukion historian lehtori Jesse Järvinen - itsekin aktiivipurjehtija Porvoosta - on viime keväältä perehdyttänyt parikymmentä opiskelijaa navigoinnin perusteissa, purjehduksen tekniikassa ja taktiikassa ja meriliikenteen säännöissä. Kymmenkunta heistä pääsi keskiviikon illansuussa kokeilemaan käytännön purjehdusta ja veneenhallintaa Klassisten Veneiden kokeneiden kippareiden ohjauksessa.


Epäonneksi tuuliolosuhteet Loviisanlahdella kiusasivat tälläkin kertaa purjehtijoita. Tuulta ei ollut kuin pari metriä sekunnissa, joten useimmat veneet jäivät suorittamaan tehtäviään Laivasillan edustalle. Minna Lahtisen kanssa Göteborgin ekassa purjehtineet Lauri Sipilä ja Rico Virtanen lähtivät kuitenkin lähes kolmen tunnin lenkille kiertäen Kuninkaankiven.


Lauri Sipilä ja Rico Virtanen lähtivät Minna Lahtisen ekassa kiertämään Kuninkaankiven.
Lauri Sipilä ja Rico Virtanen lähtivät Minna Lahtisen ekassa kiertämään Kuninkaankiven.

Kehnot tuuliolosuhteet eivät lannistaneet opiskelijoita. He osallistuivat aktiivisesti ja aloitteellisesti niin veneiden riggaukseen, purjehtimiseen vesillä, kuin rantautumiseen laituriin ja purjeiden laskemiseen ja pakkaukseen.


– Löytyy hyvä perusta yhteistyölle koulujen kanssa, sanoo Klassisten Veneiden puheenjohtaja Magnus Johansson onnistuneen tapahtuman jälkeen.


Lehtori Jesse Järvinen astuu Ralph Granrothin Saaga-veneseen.
Lehtori Jesse Järvinen astuu Ralph Granrothin Saaga-veneseen.

– Kun monet purjehdusseurat ovat lopettaneet jolla-koulutukset on tällainen toiminta paikallaan ja antaa syvemmän ymmärryksen purjehduksen olemuksesta. Kiinnostuneille oppilaille tämä on hyvä tapa löytää hieno ja hyödyllinen harrastus, joka voi kantaa läpi elämän. Meillä on tarjota vasta-alkaville purjehtijoille osaavia ohjaajia ja turvallisia veneitä.


Veneitä tapahtumassa oli Minna Lahtisen ja Minna Strengellin Göteborgin ekat Nimetön ja Juanita, Ralph Granrothin ja Petteri Ingraeuksen talonpoikaisveneet Saaga ja Ruth, Karl-Henrik Stålströmin ohjaama Cat Boat Janne ja Jan Smedbergin Hai-vene Inge.

 
 
 

Kommentit


I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

bottom of page