top of page
Etsi
  • Writer's pictureKlassiska Båtar

Dierk Kühn jatkaa puheenjohtajana

Dierk Kühn jatkaa Loviisan Klassisten Veneiden puheenjohtajana. Kühn valittiin yksimielisesti jatkamaan seuran johdossa vuosikokouksessa sunnuntaina.


Myös Klassisten Veneiden hallitus valittiin jatkamaan, poikkeuksena Juhani Ahti, joka 28 vuoden jälkeen rahastonhoitajana oli pyytänyt vapautusta tehtävästään. Ahdin tilalle hallitukseen vuosikokous valitsi Olli Vanteen. Hallituksessa jatkavat Magnus Johansson (varapuheenjohtaja), Cosmo Mether (rahastonhoitaja), Minna Strengell (sihteeri), Svante Ahlroth, Robert Laakso ja Fred Owren. Toiminnantarkastajaksi vuosikokous valittiin uudelleen Jens Sjöblom ja varalle Jan Holmberg.


Vuosikokous totesi menneen vuoden olleen vilkkaan. Purjehdukset onnistuivat hyvin. Yleisölle avoin laivuepurjehdus heinäkuussa keräsi ilahduttavasti kiinnostuneita vierasgasteja ja Small Ship's Race ennätysmäärän köliveneitä.


Seuran laituria Laivasillalla kunnostettiin ja pidennettiin vastaamaan paremmin uusien venellisten jäsenten tarpeita. Myös seuran kiinteistöjä Laivasillalla kunnostettiin talkoovoimin. Vuosikokouksen osallistujat olivat tyytyväisiä, kun seuran hallitus oli menneen vuoden aikana onnistunut tasapainottamaan seuran taloutta merkittävästi, mikä olikin viime vuosikokouksen antama tehtävä hallitukselle.


Tulevanakin kautena purjehdukset tulevat olemaan näkyvin toiminta seurassa. 18.6. järjestetään juhannuspurjehdus Svartholmaan, 9.7. yleisölle avoin laivuepurjehdus, 16.7. Small Ship's Race, 7.8., 14.8., 21.8. ja 28.8. Suolakuppi ja 11.9. kautta päättävä Äyskäri.


Uusia ylläpitotöitä on suunnitteilla kiinteistöhin. Vuosikokous antoi uudelle hallitukselle tehtäväksi jatkaa seuran toiminnan markkinointia ja tunnetuksi tekemistä sekä yhteyksien ja yhteistyön kehittämistä rannikkoalueen talonpoikaisveneilijöiden ja kiinnostuneiden kanssa.


Antti Muurosen jäsenaloitteen yleisö- ja moottorivenetapahtumien järjestämisestä vuosikokous toimitti uudelle hallitukselle valmistelemaksi.


Vuosikokous päätti korottaa jäsenmaksun 30 euroon. Muista maksuista päättää hallitus.

44 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comentários


bottom of page